Академічна громада Франкового університету вшанувала пам’ять учених, яких у 1941 р. на Вулецьких пагорбах розстріляли нацисти

3-4 липня львів’яни та представники польських наукових середовищ і громадських організацій вшанували пам’ять учених львівських вишів, яких у 1941 р. на Вулецьких пагорбах розстріляли нацисти. У рамках заходів у Львові та Вроцлаві відбулося покладення квітів до пам′ятних монументів, а також обговорення нового видання історичного путівника “Mortui vivunt”, здійсненого за партнерської співпраці Наукової бібліотеки з Центром Історії Заїздня та іншими науково-освітніми інституціями у Вроцлаві. На відміну від попередніх років презентація проєкту про трагедію минулої війни відбулася в умовах війни актуальної. Сьогодні представники львівських університетів зі зброєю в руках захищають не лише Незалежність України, але й незмінні європейські християнські цінності, право на розвиток своєї культури. Жорстокість сучасних московських неонацистів часто перевершує цинізм окупантів часів Другої світової війни, а українсько-польська співдія у протистоянні спільному ворогові стає запорукою порятунку цивілізації.

Проєкт авторства Каміллі Ясінської (м. Вроцлав), Степана Білостоцького і Василя Кметя (м. Львів) розпочався 2018 р. з видання історичної мапи трагічних подій 1941 р., а вже наступного 2019 р. у Науковій бібліотеці Франкового університету було презентоване польськомовне видання книжки, у якій автори поєднали різні наративи єдиною пам’яттю двох великих міст і країн – України та Польщі. Цьогоріч, у буремний час повномасштабного вторгнення російських нацистів в Україну та масованих обстрілів усіх регіонів країни, серед них і м. Львів, проєкт завершився публікацією розширеного видання з додатковими туристичними мапами у двох мовних версіях – польській та українській.

Текст, який формує єдиний наратив розуміння минулого, стане основою для англомовних публікацій, закладає важливі основи для розвитку співпраці між країнами, опертої на академічну спадкоємність, солідарність і відповідальність. Зустріч із нагоди 81-ї річниці убивства львівських професорів та їхніх родичів, а також презентація історичного путівника “MORTUI VIVUNT. Львовом і Вроцлавом: слідами вбивства на Вулецьких пагорбах” відбулася 4 липня 2022 р. очно – у Центрі Історії Заїздня у Вроцлаві (Польща) та у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка, а водночас дистанційно – на платформі Teams.

 Окрім авторів, дипломатичних представників, керівників установ-видавців у зустрічі взяли участь нащадки загиблих учених, зокрема – останній зі свідків трагедії Ян Льоншан де Бер’є, наймолодший син передвоєнного ректора Львівського університету професора Романа Льоншана де Бер’є.

У дистанційному режимі польські колеги змогли ознайомитися також із діяльністю волонтерського осередку #Львів_опір, що упродовж чотирьох місяців діє у приміщенні Наукової бібліотеки та, за підтримки польських колег, забезпечує потреби військових на фронті та цивільних, які постраждали від окупації.