Український досвід глобальної каталогізації: перша музична колекція в RISM

“Український досвід глобальної каталогізації: перша музична колекція в RISM” — таку назву мала одна з секцій першого дня нашої науково-практичної конференції. До учасників конференції долучилися професор, керівник адміністрації Répertoire International des Sources Musicales (RISM) Ґвідо Краус, музикознавчиня, викладачка Музичної академії у Базелі (Швейцарія) Ангеліка Мотс та арт-директор швейцарської асоціації “Haliciana Schola Cantorum” Іван Духнич. Вони поділилися враженнями від співпраці щодо каталогізування музичних пам’яток Наукової бібліотеки в міжнародний онлайн-каталог музичних джерел RISM (реалізація проєкту завершилася у 2020 р.).

Засідання цієї секції стало підсумком кількарічної співпраці Наукової бібліотеки з різними міжнародними партнерами, зокрема Haliciana Schola Cantorum, RISM та Базельською музичною академією. Від 2017 року, коли у Львові відбувся Міжнародний музикологічний форум, співорганізаторами якого стали Львівська музична академія ім. М. Лисенка та Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка, було започатковано співпрацю спрямовану на формування програми каталогізації рукописних нотних збірок українських бібліотек та архівів. Було створено робочу комісію, результатом чого стало проведення у 2019 році спеціалізованих тренінгів на базі Львівського університету, які очолив професор Ґвідо Краус. Як наслідок, було підготовано групу фахівців для роботи з функціоналом програми, в якій відбувається каталогізація нот RISM. Серед новоспечених фахівців були директор Наукової бібліотеки Василь Кметь, завідувач та біблотекарка відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка Микола Ільків-Свидницький та Софія Голуб, а також інші фахівці з Національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника та Львівської музичної академії.

У 2020 році було повністю каталогізовано колекцію середньовічних та ренесансних рукописів нашої бібліотеки. Софія Голуб, як відповідальна за проєкт та виконавиця, провела майстер-клас для учасників конференції щодо функціонування онлайн-каталогу RISM і розповіла про рукописи з фондів бібліотеки, які туди внесено.

Для нашої бібліотеки це надзвичайно успішний досвід та чудовий зразок міждисциплінарної, міжінституційної співдії, спрямованої на збереження національної та світової спадщин.