ВІДДІЛ РУКОПИСНИХ, СТАРОДРУКОВАНИХ ТА РІДКІСНИХ КНИГ ім. Ф.П. МАКСИМЕНКА

Завідувач відділу:
ІЛЬКІВ-СВИДНИЦЬКИЙ Микола Мирославович
Ел.пошта: [email protected]

Адреса та контактні дані:

вул. Драгоманова, 17, Україна, 79601, м. Львів
Тел: (032) 261-35-97; Ел.пошта: [email protected]

Відділ працює:
Понеділок – п’ятниця: 9.00 – 17.00;
Субота, неділя – вихідні дні

Структура відділу:

 • Сектор рідкісних видань і спеціальних колекцій (завідувач – Наталія КІТ-КОПИСТЯНСЬКА)

Напрямки роботи відділу:

Відділ забезпечує утримання, збереження та організацію колекцій фонду рукописних, стародрукованих та рідкісних книг. Основними завданнями відділу є: формування і збереження колекцій фонду, які потребують відповідних умов зберіганнявідповідно до ДОСТу 7.50-90, поповнення колекцій фонду, здійснення бібліотечного, інформаційно-бібліографічного обслуговування читачів, участь у науково-дослідницькій, методичній і промоційній діяльності НБ. У читальному залі відділу користувачам забезпечують доступ до спеціальних колекцій рукописів і рідкісних видань, інформують і допомагають консультаціями щодо змісту й профілю роботи, забезпечують виконання запитів згідно з переліком платних послуг НБ.

Доступ до фондів

 • Доступ до фондів відділу здійснюється на підставі клопотання від установи чи організації, в якій працює або навчається читач та читацького квитка НБ;
 • у випадку наявності в читача тимчасового дозволу на користування (на час виготовлення читацького квитка) для отримання замовлення необхідний також паспорт;
 • Клопотання дійсне упродовж одного року;
 • Читач має право подавати до 5-ти замовлень одноразово. Максимальна кількість поданих замовлень протягом дня не повинна перевищувати 10-ти;
 • Для повторного користування дозволяється залишати на замовленні не більше 5 примірників. Термін зберігання замовлення 10 днів;
 • Термін виконання замовлень – 30 хвилин;
 • Для користування замовленням видається по одному примірнику рукопису чи стародрукованого видання;
 • Протягом робочого дня читачеві може бути видано до 100 аркушевих видань (не більше 20-ти одночасно);
 • Періодичні видання видаються почергово по 1-ому примірнику. На замовленні дозволяється зберігати не більше 3-х видань великого (IV, V) і 5-ти видань малого формату (I, II, III). Детальніше з правилами роботи і доступ до фондів РСРК ім. Ф. П. Максименка можна ознайомитися за посланням.

Історія відділу

Відділ був заснований у 1905 р. як “Cimelia. Wydział inkunabułów, rękopisów i dyplomów” (“Раритети. Відділ інкунабул, рукописів і дипломів”). Спочатку його називали відділом рукописів, а у 20-30-х рр.XX ст. – “Рукописів і стародруків”, у кінці 30-х рр. – “Відділ рукописів”. Для відділу було облаштовано окремий читальний зал.

У різний час у відділі працювали: Є. Барвінський, А. Єнджейовська, Ю. Коженьовський, Б. Маньковський, З. Домбровська, Г. Демченко, Г. Можарова, Е. Столова, Г. Смірнова, Л. Гадзієва, Н. Шепеляк. Відділом керували: з 1925 р. – Анна Єнджейовська, з 1974 по 1983 р. – Федір Максименко, з 1983 по вересень 2007 р. – Наталія Швець, з вересня 2007 р. – Микола Ільків-Свидницький.

Протягом першої XIX – першої третини ХХ ст. до бібліотеки надійшли унікальні особисті колекції: рукописів львівського історика, крилошанина А. Петрушевича, С. Д. Борковського, князів Чарторийських, графа Ю. С. Козєбродського.

У післявоєнний час проведено реорганізацію та перевірку фондів (1946, 1952), які вціліли після вивезення окремих фондів окупаційною владою у 1944 р.

Від 1946 р. відділ був законсервований, а у 1956 р. рукописи, інкунабули і стародруки перенесли до загального книгосховища. Формально роботу відділу було поновлено у 1962 р., і згідно з “Типовим положенням про вузівські бібліотеки” від 17.04.1962 р. у звітній документації відділ фігурував як структурний підрозділ Наукової бібліотеки. Жодної штатної одиниці він тоді не мав, а обслуговування проводив на добровільних засадах Ф. Максименко.

Фактично відділ почав функціонувати з 1966 р. і мав двох працівників. У 1979 р. було затверджено “Положення про відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг”. У 1983 р. нараховував 17 тис. од. зб., розміщувався у книгосховищі на площі 50 м². У 1986 р. була укладена детальна інструкція з профілю комплектування відділу.

Згідно з ухвалою ректорату Львівського державного університету імені Івана Франка з 1991 р. для відділу було надано приміщення 400 м² у новому корпусі університетської Бібліотеки (вул. Драгоманова, 17, 2 поверх) та збільшено штат працівників.

25 грудня 1996 р. Вчена рада ЛДУ ім. І. Франка ухвалила рішення назвати відділ на честь відомого українського бібліографа та книгознавця Федора Максименка.

Фонди відділу

Рукописні книги та архівні документи

Колекція нараховує понад 4 тис. од. зб. XIII–XX ст. З них рукописів – 2595 од. зб. Левову частку рукописного фонду становлять рукописні книги і документи XIII–XVIII ст. латинським алфавітом.

Книжковими пам’ятками є майже 400 рукописів. У її складі є, зокрема, найдавніший рукопис з початкового зібрання бібліотеки “Tractatus de curandis hominum morbis”, італійські рукописи XIV ст. творів Франческо Петрарки, дві “Хроніки” Мартина Поляка, богослужбові книги XIV–XV ст. лат., нім. мовами та ін.

Також, на особливу увагу заслуговує комплекс нотолінійних рукописів: антифонарії другої половини XV ст., градуал початку XV ст. і особливо псалтир першої половини XVI ст. є зразками вишуканої книжкової ілюмінації. в колекції є 39 кириличних рукописів і документів XVI–XVIII ст.; збірка східних рукописів XVI–XX ст., яка налічує 36 од.

Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні рукописні пам’ятки дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Інкунабули

Колекція налічує 57 од. зб. Формування збірки першодруків бібліотеки Львівського університету розпочалося у 1784 р., завдяки поповненню колекцією Піуса Ніколауса Ґареллі. Найдавнішою інкунабулою бібліотеки Львівського університету прийнято вважати страсбурзьке видання “Буквальних коментарів на Біблію” Миколая з Ліри (1472 р.).

Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні першодруки дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Палеотипи (1501–1550)

Колекція нараховує – 795 од. зб. у 773 томах. За тематикою це книги з історії, риторики, теології, філософії, медицини, географії, астрономії, історії права, військової справи. Серед них шедеври друкарів та видавничих фірм Альдів (39 од. зб.), франц. видавців Етьєнів, Якуба Сакона, базельського видавця Йоганна Фробена, Йоганна Коберґера, Ганса Люфта. Географія друку книг охоплює близько 30 міст Європи, з яких найбільше представлені Базель, Венеція, Кельн, Ліон, Париж та ін. Більшість друків в оригінальних оправах зі шкіри й пергаменту. Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні палеотипи дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Стародруки (1551–1800)

Колекція налічує близько 20 тис. од. зб. різними мовами і шрифтами друку. Включає друки видавничих фірм: венеційських Альдів, паризьких Етьєнів, голландських Ельзевірів, Плантенів, а також багатьох інших західноєвропейських видавців і друкарів. Географія стародруків вражає своєю розгалуженістю: Остріг, Київ, Львів, Санкт-Петербург, Кельн, Утрехт, Краків, Гаага, Генуя, Венеція, Лейден, Падуя, Палермо, Париж, Рим, Женева, Ліон, Антверпен, Амстердам, Лондон, Франкфурт, Флоренція, Ауґсбург, Абоа (Фінляндія), Базель, Відень та багато інших. Докладнішу інформацію про унікальні, рідкісні та особливо цінні стародруки дивіться рубрику/гасло Книжкові скарби Наукової бібліотеки.

Воєнні друки (1905–1945 рр.).

Налічує понад 5 тис. од. зб. Складається з збірки легальних і нелегальних видань: листівок, плакатів, буклетів, афіш, оголошень, газетних публікацій виданих під час воєнних дій і в міжвоєнний період. Складовими частинами колекції є збірки інженера Л. К. Біркенмаєра (листівки, газетні публікації, некрологи та ін.) та всепольського академічного молодіжного товариства.

Значний пласт колекції складають надходження 1914–1918 рр.: офіційні декрети, преса, фронтові видання, листівки.

Колекція була значно поповнена внаслідок українсько-польської та польсько-радянської воєн 1919–1920 рр. У 1927 р. колекцію поповнила збірка О. Прусевича (етнограф, історик, бібліофіл): листівки різних партій, відозви, оголошення та інші матеріали часів революції 1905 та 1917 рр., матеріали періоду УНР та ЗУНР.

Бібліографія:

 • Лисий Ю., Шепеляк Н. Воєнних друків збірка // Encyclopedia. Львівський національний університет імені Івана Франка: Т. 1: А-К. – Львів, 2011. – С. 298;
 • Лисий Ю. Польські плакати 1920 р. у збірці воєнних друків Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка // Вісник Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. Львів, 2014. – Випуск 8. – С. 231–237;
 • Лисий Ю. Польсько-радянська війна 1920 року в колекції плакатів Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка // Цитаделя: Львівський мілітарний альманах. – Львів, 2011. – № 6. – С. 84–109.

Картографія

Колекція налічує понад 4 тис. од. зб. Хронологічні межі колекції: 1511–ХХІ ст. Перше значне надходження картографічних видань до б-ки пов’язане з переданням Львівському університету бібліотеки Ґареллі. Розділ її колекції “Космографія” налічував близько 450 картографічних та географічних вид., з них до сьогодні збереглися атласи Л. Гвіккардіні та С. Мюнстера.

У колекції зберігаються карти та атласи із книжкових зібрань родини Третерів, М. Форманіоша, С. Борковського, Л. Клосса та ін. В колекції зберігаються карти та атласи визначних картографів XVI–XIX ст.: К. Птолемея, А. Ортелія, Г. Меркатора, С. Мюнстера, Д. Маджині, К. Адріхейма, Г. Брауна, В. та Й. Блау, Н. Сансона, та ін.

Бібліографія:

 • Демченко Г. М. Картографічні видання XVI – першої половини XVIІ ст. як взірець друкарського мистецтва (на матеріалах відділу рукописів та рідкісних книг НБ ЛДУ) // Збірник праць відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка. – Львів, 1997. – С. 107–127;
 • Демченко Г. Картографічна збірка // Encyclopedia. Львівський національний університет імені Івана Франка: Т. 1: А-К. – Львів, 2011. – С. 588–589.

Графічні та образотворчі видання (XVII–XX ст.)

Колекція налічує близько 2 тис. од. зб. Складається із гравюр, літографій, поштівок, олійного й акварельного живопису та збірки екслібрисів.

Хронологія колекції охоплює період тривалістю понад 400 років. У збірці найширше відображене XIX–ХХ ст. (естампи із друкарні Піллерів), ХІХ ст. та XX ст., менше – XVII ст. Серед авторів – видатні гравери (К. Ауер, А. Томашевський, П. Ребігер, М. Машковський, А. Берка та ін.).

Збірка екслібрисів з власницьких знаків відомих діячів культури, мистецтва, літератури і науки, титулованих осіб, колекціонерів, меценатів. Найбільше представлені екслібриси львів’ян, зокрема викладачів Львівського університету. Серед авторів екслібрисів видатні гравери: К. В. Кєлісінський, Т. Р. Журовський, Р. Менкіцький, Я. Ф. Миліус, А. Тировіч, А. Погорецький, С. Гординський, Г. Віловський, Т. Пшипковський та ін.

Бібліографія:

 • Александрович В. Гравійовані ікони зі збірки Володимира Вуйцика у фондах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка // Вісник Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. – Вип. 3. – 2008. – С. 229–237;
 • Екслібриси Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка / автор-укладач та автор вступної статті Н. Кіт. – Львів, 2011.

Унікальні видання відділу внесені до міжнародних каталогів:

“Archives and Manuscript Collections in the Microfiche” (Leiden), ”Revue des études arméniennes” (Paris), “Gesamtkatalog der Wiegendrucke” (Berlin, Stuttgart), “Polonia typographica saeculi XVI” (Warszawa).

Фонд рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка за розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 р. № 1345-р. віднесено до категорії наукових об’єктів, що становлять національне надбання України (№ Н/98-2009 від 30 березня 2009 р.).

Свідоцтво МОН України про внесення до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання фонду рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка.

Буклет Національне надбання України. Фонд рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка